Czy warto męczyć niewystawowego psa trymowaniem?

Trymowanie psa – co to znaczy i na czym polega?

Trymowanie obok takich zabiegów jak kąpiel, czesanie czy strzyżenie psów jest jedną z podstawowych usług jaką wykonuje groomer (czyli psi fryzjer). Trymowanie to nic innego jak usuwanie martwych włosów lub podszerstka (w zależności jakiego rodzaju trymowanie wykonujemy) poprzez wyskubywanie go palcami lub wyciąganie przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Trymowanie ułatwiają takie akcesoria dla psów jak trymery poprzeczne i hakowe (wiele rodzajów do wyboru), gumowe nakładki na palce, kamienie trymerskie, pudry i kredy ułatwiające trymowanie. Technikę i użyty sprzęt dopasowuje się do rodzaju i stanu sierści psa i oczekiwanego efektu. Różni się także sprzęt w zależności od etapu zabiegu i partii ciała psa.

Jakie psy się trymujemy?

Nie każdy rodzaj sierści jest podatny na trymowanie. Generalnie trymujemy głównie psy szorstkowłose i ostrowłose (popularne rasy, u których trymowanie jest wskazane to np. jamnik szorstkowłosy, west highland white terier i inne teriery, sznaucery, wyżły). Jednak również niektóre psy o włosie długim, jedwabistym, wymagają regularnego przeprowadzania tego zabiegu (wśród popularnych ras można wymienić choćby takie jak cocker spaniel i pozostałe spaniele, golden retriever, setery). Wiele mieszańców także wymaga trymowania. Oczywiście różne typy sierści trymuje się w różny sposób i przy użyciu specjalnie przeznaczonych do danego typu narzędzi.

Trymowanie – wady i zalety

Właściwie po co trymować? Otóż poniżej wymieniamy korzyści wynikające z regularnego trymowania psa: Poprawia się jakość sierści – kolor, struktura włosa, sierść jest błyszcząca, ma zdrowy wygląd Względy wizualne – pies regularnie trymowany prezentuje się dużo lepiej niż strzyżony, u psów wystawowych trymowanie jest nieodzownym zabiegiem, ale także kundelki wyglądają schludniej i bardziej atrakcyjnie. Dobrze wykonane trymowanie nie pozostawia śladów ingerencji człowieka, maszynka do strzyżenia psów zawsze zostawia ślady cięcia, na miękkiej sierści zwłaszcza Pies nie zostawia sierści w domu, także wzrost podszerstka zostaje zmniejszony, niektóre rasy w ogóle nie linieją (jak np. west highland white terier)

Sierść psa golonego zdecydowanie łatwiej chłonie wilgoć i brud, kołtuni się i filcuje Martwe włosy pozostawione w skórze psa nietrymowanego nie tylko bezpowrotnie obniżają jakość jego sierści, ale mogą także prowadzić do problemów skórnych u psa, co jest wcale nierzadkie

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że dla psów o pewnym typie sierści trymowanie powinno zbyć zabiegiem wręcz rekomendowanym, z doświadczenia wiemy jednak, że strzyżenie psów jest dużo popularniejsze również wśród ras, które można trymować. Dlaczego tak się dzieje?

Co prawda dobrze wykonane trymowanie jest bezbolesne, ale niedoświadczony psi fryzjer wyrywając z martwym włosem także ten zdrowy może faktycznie sprawić psu ból. Jeśli więc dobry groomer jest z jakiś względów dla nas niedostępny, to z dwojga złego lepszym wyjściem może być faktycznie strzyżenie psów maszynką. Ponieważ trymowanie wymaga dużo większej wprawy i umiejętności oraz zajmuje więcej czasu, jest też zabiegiem droższym niż strzyżenie psów. Najczęstszym powodem, dla którego właściciele decydują się na strzyżenie psa maszynką są właśnie względy ekonomiczne (niższa cena zabiegu) i niewiedza w tym temacie (przekonanie, że trymowanie to zabieg bolesny i nieznajomość korzyści płynących z trymowania).

Podsumowaniem niech będzie odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. A więc, czy warto męczyć niewystawowego psa trymowaniem? Naszym zdaniem zdecydowanie warto i wcale nie trzeba go męczyć, znajdźmy tylko dobrego groomera.