Czy warto iść z psem do salonu pielęgnacji?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że dylemat czy pielęgnować swojego psa samemu w domu, czy udać się z nim do miejsca, gdzie przyjmuje profesjonalny psi fryzjer, czyli groomer, jest wyborem między samodzielnym wykonaniem zadania, a płatnym zleceniem go komuś. Niezupełnie tak jest, ponieważ strzyżenie i pielęgnacja psa w domu oraz w salonie różnią się zasadniczo.

Po pierwsze umiejętności, wiedza i doświadczenie. Groomer prowadzący własny salon strzyżenia psów ukończył profesjonalny kurs (warto to zawsze sprawdzić, uczciwy psi fryzjer nie będzie miał problemu z okazaniem dyplomu lub certyfikatu), gdzie zdobył niezbędną wiedzę i umiejętności oraz dowiedział się jak pielęgnować poszczególne rasy psów. Zawodowe strzyżenie psów pozwoliło mu również nabrać wprawy i doświadczenia w tej kwestii, których zazwyczaj brakuje właścicielowi.

Drugą kwestią są warunki – salon groomerski jest dostosowany, aby jak najwygodniej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i strzyżenie psów. Psi fryzjer w swoim salonie posiada wygodną i bezpieczną wannę, stół, dostosowaną do suszenia zwierząt suszarkę oraz inny niezbędny sprzęt i wyposażenie.

Sprzęt, którym posługuje się psi fryzjer jest zupełnie innej klasy, niż ten do użytku domowego. Przykładowo dobra profesjonalna maszynka do strzyżenia psów kosztuje od jednego do kilku tysięcy złotych, podczas gdy właściciele sami pielęgnujące swoje zwierzęta najczęściej posiadają sprzęt za kilkadziesiąt złotych, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonanego strzyżenia. Sklep zoologiczny to dobre miejsce, aby nabyć takie akcesoria dla psów jak obroża, legowisko czy karma dla psa, ale nie znajdziemy tam profesjonalnego sprzętu do pielęgnacji (np. dobra szczotka dla psa czy specjalistyczny szampon dla psa o określonym rodzaju sierści). Chodzi tu nie tylko o odpowiednią pielęgnację włosa i najlepszy efekt wizualny – musimy pamiętać, że zabiegi takie jak np. obcinanie pazurów u psa czy trymowanie wykonane przy użyciu dobrego jakościowo sprzętu są dużo bezpieczniejsze dla zwierzaka.

Kolejną kwestią jest to, że psi fryzjer posiada w swoim salonie pełną gamę produktów i narzędzi, a co za tym idzie przy pielęgnacji Państwa zwierzęcia ma możliwość użycia najlepiej dostosowanych kosmetyków i sprzętu. Pamiętajmy, że nawet odpowiednio dobrana szczotka dla psa nie jest dostosowana do użycia na wszystkich częściach ciała zwierzęcia. Tak samo szampon dla psa, którego używamy do pierwszego mycia (oczyszczającego włos) może się różnić od tego, którego powinniśmy użyć przy kolejnym. Psi fryzjer ma do dyspozycji kilkadziesiąt najróżniejszych narzędzi o zróżnicowanym przeznaczeniu, podczas gdy przeciętny właściciel psa ogranicza swoje akcesoria do najpotrzebniejszych, o uniwersalnym przeznaczeniu (np. jedna szczotka dla psa, kilka grzebieni, jedna maszynka do strzyżenia psów, używana do wszystkich części ciała.)

Z powyższymi sprawami wiąże się jeszcze jeden aspekt – fachowy, wysokiej jakości sprzęt jest nieporównywalnie bardziej efektywny i wydajny. Co za tym idzie praktycznie wszystkie zabiegi – bo zarówno kąpiel psa w wygodnej, dostosowanej wannie, jak i trymowanie, strzyżenie psów, wyczesywanie czy obcinanie pazurów psa przy użyciu profesjonalnego sprzętu przebiegają dużo sprawniej. Ponieważ większość psów mimo wszystko nie przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi, to skrócenie czasu ich wykonywania do minimum jest wielką zaletą.

Ostatnią kwestią jaką chcemy tu poruszyć, jest kwestia osoby wykonującej zabiegi. Wielu właścicieli obawia się, że psi fryzjer nigdy nie zadba o samopoczucie ich psa tak dobrze, jak zrobiliby to oni sami. Jest to nie do końca prawda, ponieważ dobry groomer jest przede wszystkim miłośnikiem psów i na pewno nie zachce zrobić zwierzęciu krzywdy. Natomiast jego konsekwentne i stanowcze podejście bardzo ułatwia współpracę ze zwierzęciem, które szybko akceptuje narzucone zasady i spokojnie poddaje się zabiegom. Częstym błędem właścicieli jest użalanie się i uleganie psu, który nie ma ochoty na pielęgnację. Postępując w ten sposób i co chwilę pocieszając zwierzę oraz przerywając zabiegi, powodujemy ich niepotrzebne przeciąganie i nasilenie prób „ucieczki” przez psa. Na marginesie warto wspomnieć, że szkolenie psów często leży w kompetencjach dobrego groomera z pasją.

Podsumowując, fryzjer dla zwierząt to nie tylko osoba, która zawodowo przygotowuje psy rasowe na wystawy psów, ale także specjalista, który w optymalnych warunkach, przy użyciu najlepszego i odpowiednio dopasowanego sprzętu wykonuje strzyżenie psów i inne zabiegi bezstresowo i najszybciej, jak to możliwe.